Ga naar Content

Hoe Bob Marley, Boef en Scooter zijn verweven in de Noord-Hollandse goaltunes

Elke voetballiefhebber kent het gevoel van de explosie van emotie die loskomt na een doelpunt. Bijna elke club omarmt dat moment en knalt vaak een opzwepend nummer door de speakers. Deze goaltunes zijn zo vanzelfsprekend dat je er niet over nadenkt hoe het tot stand is gekomen, maar vaak zit er een bijzonder of grappig verhaal achter. 

AZ-fans vieren treffer - Foto: PRO SHOTS / Ed van de Pol

"Bij FC Volendam hebben we een instrumentale goaltune", laat stadionspeaker Jack Mühren weten. "Voormalig voorzitter Jan Smit heeft dit samen gecomponeerd met een dj uit het dorp en ons clublied zit er deels in verwerkt." De voorganger van Mühren, Wim Westendorp, draaide het nummer 'Hij zit erin, hij zit erin'. "Dat was zo'n vijftien jaar geleden en heeft Wim opgenomen met het Volendamse jongerenkoor. En die goaltune sloeg wel in." 

Scooter

Bij Telstar draaien ze na een goal van de Witte Leeuwen 'How much is the fish' van Scooter. "Dit is een leuke knipoog naar onze club en ook een wens van onze supporters", vertelt stadionspeaker Robert Sant. "Ik heb het nummer wel een beetje verknipt en na het omroepen van de doelpuntenmaker gooi ik er een carnavalesk nummer in."

Tekst loopt door onder de video.

Om deze inhoud te kunnen zien, moet je cookies accepteren.

In tegenstelling tot de andere Noord-Hollandse clubs heeft Ajax geen goaltune. "Zo lang ik al stadionspeaker ben is dat zo, wij houden het bij de doelpuntenmaker", vertelt Rob van Rossum. De stem van de Amsterdamse club doet deze klus al ruim tien jaar. "Vroeger kan ik me herinneren speelde we het nummer 'One Step Beyond' van de Engelse groep Madness af na een treffer."

Bob Marley

"Wat ik zelf heel bijzonder vind, is het nummer 'Three little birds' van Bob Marley dat we in de rust laten horen", aldus Van Rossum. De stadionspeaker kan vooral het verhaal erachter waarderen. "In 2008 speelde Ajax een vriendschappelijke wedstrijd tegen Cardiff City en na de wedstrijd moesten onze fans even blijven zitten. De huis-dj van de club uit Wales besloot toen dit nummer van Bob Marley te draaien. Waarop de Ajax-supporters massaal meezongen."

Tekst loopt door onder de video.

Om deze inhoud te kunnen zien, moet je cookies accepteren.

Hoogtepunt van deze traditie in de rust gaat terug naar september 2018. De zoon van de reggaelegende, Ky-Mani, zingt het bekende nummer gehuld in Ajax-shirt in de Johan Cruijff Arena. Vervolgens ontstond er een geweldig intermezzo tussen zanger en publiek.

Boef

De huidige goaltune van AZ was voor het eerst te horen bij de heropening van het stadion in september 2021 tijdens de thuiswedstrijd tegen PSV. Dat geldt ook voor het opkomstnummer. "Dit is een shout-out naar Alkmaar", laat woordvoerder Wiebe Nelissen van AZ weten. "In dit nummer hoor je ook rapper Boef." De artiest is fan van AZ en Alkmaarder. 

Tekst loopt door onder de video.

Om deze inhoud te kunnen zien, moet je cookies accepteren.

Vroeger speelde AZ ook vaak nog een persoonlijk nummer af voor de betreffende doelpuntenmaker. Zo werd het nummer 'Belgie' van Het Goede Doel ingezet als Maarten Martens scoorde of 'Born in the USA' van Bruce Springsteen wanneer Jozy Altidore het net vond. AZ laat weten dat het daar niet mee gestopt is, maar dat zoiets soms ook moet ontstaan met een speler.

Tornados

Wat heel herkenbaar is voor de fans van Telstar is het opkomstnummer voor de wedstrijd. Dan knalt het toepasselijke nummer 'Telstar' van de Tornados uit de luidsprekers. "Dit hoort echt bij de club en sta ik ook helemaal achter", vindt stadionspeaker Sant. "Onze clubnaam slaat ook op de satelliet Telstar die in 1962 de ruimte in werd geschoten, wat communicatie tussen de verschillende werelddelen mogelijk maakte. In ons logo zie je ook deze satelliet terug."

Tekst loopt door onder de video.

Om deze inhoud te kunnen zien, moet je cookies accepteren.

Om bij de opkomstnummers te blijven. In de Johan Cruijff Arena draaien ze 'Crazy on the dancefloor' van dj Noorman. Van Rossum: "Dit nummer vonden onze fans te gek en ik heb het vervolgens geëdit tot een versie van één minuut."  

Clublied FC Volendam

In het vissersdorp draaien ze traditiegetrouw het clublied als de spelers het veld betreden. "Dat is gemaakt door mijn vader Jan Mühren sr", vertelt de huidige speaker trots om er vervolgens met gevoel voor ironie aan toe te voegen: "Ook na een overwinning laten we het clublied nog een keer horen, alleen dat gebeurt de laatste tijd niet zo vaak meer."

Tekst loopt door onder de video.

Om deze inhoud te kunnen zien, moet je cookies accepteren.

Tot slot vindt Robert Sant dat er nog veel te winnen is in de voetbalwereld als het gaat om show en entertainment. "Je moet zeker niet alles kopiëren, maar we kunnen wel leren van de Amerikaanse sporten." De huidige stem van Telstar gebruikte in zijn tijd als speaker bij de Haarlemse honkbalweek veer muzikale tierelantijntjes. "De wat conservatieve voetbalwereld zit hier niet altijd op te wachten. Zo hoor je bij ons weleens het gerinkel van glas als de bal het stadion uitvliegt. Alleen moet je dat niet elke week doen, want dan gaat het supporters irriteren.”

Lees ook

💬 Wil je niets missen van NH Sport?

  • Kijk elke maandag om 17.10 uur naar NH Sport op tv
  • Luister op vrijdag van 19-22 uur en zondag van 17-19 uur naar NH Sport op NH Radio
  • Like onze Facebookpagina of volg ons op Twitter
Tips of opmerkingen? Mail naar [email protected] of bel 088 - 850 51 52