Het heeft even geduurd, maar nu is het eindelijk zover: de grootschalige, miljoenen kostende verbouwing van het Westfries Museum in Hoorn gaat van start. Na diverse tegenslagen werd vandaag symbolisch het contract ondertekend met de gerenommeerde aannemer Koninklijke Woudenberg. Dit zorgde voor blije en opgeluchte gezichten. "Een heel fijn moment."
Al jarenlang wordt gesproken over het nieuwe museum aan de Roode Steen in Hoorn. In september gaf een meerderheid van de gemeenteraad groen licht voor de miljoeneninvestering. Daarmee leek de weg vrij voor de bouw, totdat een misgelopen aanbesteding en gestegen bouwkosten roet in het eten gooiden.
Museumdirecteur Ad Geerdink is blij dat de verbouwing nu eindelijk kan beginnen. "We hebben teleurstellingen moeten verwerken en vertragingen opgelopen. Toch hebben we iedere keer het bouwproject weten om te katten, zodat we stappen vooruit konden maken. Nu gaat het dan toch echt gebeuren, en dat is heel fijn moment. Hier staat een blije directeur."
Geen gemakkelijke opgave
"Het is een mooie dag", reageert directeur André Köster van Koninklijke Woudenberg, een aannemer dat gespecialiseerd is in het restaureren en renoveren van rijksmonumenten. "En als je het hebt over rijksmonumenten, dan is dit pand uit de 17de eeuw echt een unicum."
Köster is dan ook verheugd met de binnengehaalde klus. "Binnen het bedrijf staan we te trappelen om te beginnen, ikzelf ook. Het wordt geen gemakkelijke opgave, maar we hebben er ontzettend veel zin om in deze klus te klaren."
Tekst gaat verder onder de foto's.
Versoberen
Voor de verbouwing van het Westfries Museum is ongeveer 30 miljoen euro nodig, waarvan nog bijna 7 miljoen euro middels fondsen en subsidies moet worden opgehaald. Dit ontbrekende bedrag is volgens directeur Ad Geerdink cruciaal, maar hij heeft er vertrouwen in dat het lukt. "We zijn er druk mee bezig, en de eerste toezeggingen zijn al binnen. Als we dat bedrag binnen hebben, dan kunnen we alle plannen die we voor ogen hebben uitvoeren. Halen we minder geld op, dan zullen we onze plannen moeten aanpassen."
Dat betekent volgens hem dat de kantoorruimte versoberd moet worden. "Dat is een optie die we hebben. Ook wordt er gekeken of het funderingsherstel op een andere manier aangepakt kan worden. Dat ziet er hoopvol uit en levert een flinke besparing op."
Geen kelders, wel een tuinpaviljoen
Het museum krijgt een nieuwe fundering, wordt verduurzaamd, vernieuwd en toegankelijker gemaakt. Oorspronkelijk zouden er ook kelders worden aangelegd als nieuwe expositieruimten, maar vanwege de hoge kosten werd dat plan vorig jaar geschrapt. In plaats daarvan komt er een tuinpaviljoen voor wisselexposities. "Anders is het museum niet rendabel, zoiets heb je nodig, ook om nieuwe doelgroepen te bereiken", legt Geerdink uit. Hoeveel er al is binnengehaald, is niet bekend.
Het gaat museum gaat vanaf de zomer voor twee jaar dicht voor een grondige opknapbeurt. Medio 2027 moet het museum heropend worden. Bezoekers kunnen volgens Geerdink mooie nieuwe zalen en exposities verwachten.
Mediapartner van Hoorn zeggen was er vanmorgen bij tijdens het symbolische moment (tekst gaat verder onder de video):
Westfries Museum is eigenlijk dicht, maar trekt toch veel bezoekers
Ondanks dat het museum eigenlijk gesloten was, kijkt het terug op een goed jaar. In 2024 trok de expositie over de etsen van Rembrandt bijna 35.000 bezoekers. In De Statenpoort kwamen daarnaast nog eens 11.000 mensen voor 'Ontdek het verhaal van Hoorn'. "Een resultaat waar we trots op zijn, en waarmee we onze meerwaarde hebben bewezen", aldus woordvoerder Marian Vleerlaag.
Op 1 februari start de laatste expositie voordat de verbouwing echt moet starten. Drie ontwerpers tonen hun ontwerpen in TIME in FASHION. De tentoonstelling loopt tot en met 1 juni, daarna gaat het museum dicht.
Tip ons!
💬 Stuur een Whatsapp-bericht met een tip, foto of video naar 06-30093003 (handig om op te slaan in je telefoon)!
📧 Contacteer de redactie of journalisten bij jou in de buurt via ons tipformulier.
Wil je ons nieuws via WhatsApp ontvangen? Abonneer je hier.
Op de hoogte blijven?
🔔 Blijf op de hoogte van nieuws uit jouw regio, download de gratis NH Nieuws-app via de App Store of de Google Play Store.